Architektura warszawskiej Pragi cz.2

Zapraszamy na kolejną część wycieczki po warszawskiej Pradze. Na prezentowanych w niniejszej galerii zdjęciach odnajdą Państwo klimat przedwojennej Pragi, kształtowany głównie przez, często zniszczone i zaniedbane, ceglane kamienice, jak np. te przy ulicy Brzeskiej, a także klasycystyczne i neoklasycystyczne budowle, z XIX i początku XX wieku. Do ciekawszych obiektów architektonicznych należą:
  • niegdysiejsza Komora Wodna przy ulicy Kłopotowskiego, wzniesiona według projektu znanego architekta, Antonio Corazziego (projektował m.in. gmach Teatru Wielkiego w Warszawie). Obecnie jest to budynek mieszczący Urząd Stanu Cywilnego dzielnicy Praga Północ;
  • zabytkowy budynek remizy strażackiej przy ulicy Marcinkowskiego z roku 1878, zaprojektowany przez Józefa Ormowskiego, poddany rewitalizacji w 2009 roku;
  • znajdujący się przy rogu ulic Sierakowskiego i Jasińskiego pięknie zdobiony, choć o trochę zaniedbanej elewacji, budynek tzw. morgi z 1908 roku. Było to miejsce wystawiania zwłok na widok publiczny, celem ich identyfikacji. Obecnie w gmachu mieści się stacja dializ.
Ten charakterystyczny klimat Pragi ukazuje również pomnik praskiej kapeli podwórkowej. Mosiężna rzeźba przedstawia naturalnych rozmiarów postaci muzyków kapeli, w skład której wchodzą: skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz. Obok budowli utrzymujących historyczny charakter praskiej zabudowy, pojawiają się nowoczesne budynki biurowe i mieszkalne, wnosząc powiew świeżości do architektonicznego krajobrazu dzielnicy. Które z tych oblicz jest Państwu bliższe? Zapraszamy do podzielenia się swoimi wrażeniami na naszej stronie na Facebooku. Zdjęcia prezentowane w poniższej galerii zostały wykonane przez Dawida Rychtę.