Szlakiem Europejskiego Gotyku Ceglanego w Toruniu

Toruń słynny jest na cały świat jako miejsce narodzin Mikołaja Kopernika. I tu też mieści się „Dom Kopernika”, w którym prawdopodobnie urodził się znany astronom. Mianem tym określany jest zespół dwóch późnogotyckich kamienic typu hanzeatyckiego, którym oryginalny wygląd przywrócono podczas prac rekonstrukcyjnych w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Mieści się w nich Muzeum Okręgowe w Toruniu. Pomnik Kopernika stoi na Starym Rynku, tuż obok Ratusza.

Ślady gotyckiej przeszłości Torunia znajdziemy w pozostałościach murów miejskich wraz z prowadzącymi do grodu bramami.

Z kolei żywą lekcję historii stanowią zachowane ruiny zamku krzyżackiego, będące świadectwem burzliwych dziejów tego miasta. Zamek uległ zniszczeniu w wyniku buntu toruńskich mieszczan należących do Związku Pruskiego, którzy w lutym 1454 roku zdobyli krzyżacką warownię. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę trzynastoletnią między Królestwem Polskim a Zakonem.

Wiele kościołów Torunia zachowało gotycką formę budowli, choć wpływy późniejszych epok zaznaczyły się wyraźnie, np. poprzez barokowe wyposażenie wnętrz. W naszej galerii prezentujemy piękny przykład gotyckiej świątyni z wyjątkowej urody sklepieniem gwiaździstym – kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Tradycje gotyku w Toruniu nie zakończyły się wraz z końcem średniowiecza. Przykładem tego są liczne budowle neogotyckie, jak widoczny na prezentowanych zdjęciach kościół pw. św. Katarzyny, z najwyższą w Toruniu wieżą, liczącą 86 metrów wysokości.

Korzystając z obecności w Toruniu zapraszamy Państwa również na wycieczkę po Zespole Staromiejskim Torunia.

Zdjęcia prezentowane w poniższej galerii zostały wykonane przez Dawida Rychtę.