Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” w Poznaniu zostało wybudowane w 2003 roku na miejscu założonego w XIX wieku przez wirtemberskiego piwowara Ambrossiusa Huggera browaru. Po ojcu prowadzenie browaru przejęło jego dwóch synów i od tego czasu zwany był on Browarem Huggerów.
Architektura zabudowań browarnych utrzymana była w typowym dla okresu przemysłowego stylu arkadowym, zwanym też stylem okrągło-łukowym albo (z niemieckiego) Rundbogenstil. Dominowały w nim elewacje wykonane z czerwonej cegły z półkoliście zamkniętymi oknami i prostymi ozdobnikami. Na bazie pozostałości XIX-wiecznych budynków browaru powstało centrum handlowe, które architektonicznie nawiązuje do stylistyki oryginalnych zabudowań – w dalszym ciągu charakter obiektu kształtowany jest przez czerwoną cegłę klinkierową. Niegdysiejszy przemysłowy charakter budowli podkreślają liczne elementy konstrukcji stalowych, zaś nawiązanie do nowoczesnych trendów architektonicznych stanowi wykorzystanie szkła, z dużymi przeszklonymi powierzchniami elewacji i ciągów komunikacyjnych.
Pomimo iż dominująca funkcja obiektu służy zapewnieniu powierzchni handlowej, na terenie kompleksu znajdują też miejsce galerie sztuki a wnętrza Starego Browaru dekorują działa współczesnych artystów, jak np. „Opertus Lunula Umbra” instalacja autorstwa U-Ram Choe czy monumentalna rzeźba Igora Mitoraja zatytułowana „Thsuki-no-hikari” (Blask Księżyca), przedstawiająca fragment ludzkiej twarzy.
Jak wyjątkowy jest to obiekt może świadczyć uznanie Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC) dla Najlepszego Centrum Handlowego na Świecie, które 9 grudnia 2005 roku przyznało Staremu Browarowi nagrodę w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości podczas uroczystej gali w Phoenix w Arizonie.
W naszej galerii prezentujemy obiekt w wystroju przedświątecznym, a ku naszemu zaskoczeniu dostrzegliśmy, iż podczas zwiedzania Starego Browaru towarzyszył nam pewien „duch”. Czyżby był to duch
Starego Browaru?
Zdjęcia prezentowane w poniższej galerii zostały wykonane przez
Dawida Rychtę.