Zespół Staromiejski Torunia to jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych Polski, który od 1997 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na ten wyjątkowy kompleks składa się blisko 1100 budynków wpisanych do rejestru zabytków. Wiele obiektów to budowle gotyckie, dlatego też Toruń jest ważnym punktem na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Trzy główne części Zespołu Staromiejskiego Torunia stanowią Stare Miasto, Nowe Miasto i obszar dawnego zamku krzyżackiego. Zarówno Stare, jak i Nowe Miasto posiadają odrębne rynki. Rynek Staromiejski został wytyczony w latach 50-tych XIII wieku, zaś jego nowomiejski konkurent ma metrykę o ok. 10 lat późniejszą – pochodzi z 1264 roku. Kamienice przy obu rynkach, pierwotnie gotyckie, w większości prezentują renesansowe, rzadziej barokowe czy neogotyckie, fasady.
Pośrodku Starego Rynku wznosi się monumentalny gmach Ratusza Staromiejskiego z charakterystycznym zegarem na wieży głównej. Z kolei centralny punkt Rynku Nowego Miasta zajmuje obecnie, zbudowany w stylu arkadowym na miejscu dawnego Ratusza Nowomiejskiego, poewangelicki kościół pw. Trójcy Świętej.
Bogactwo architektoniczne Torunia, z wyjątkowo obwicie zachowaną historyczną zabudową, sprawia, że dla miłośników architektury jest to wymarzone miejsce, do którego odwiedzenia Państwa gorąco zachęcamy.
Kolejne atrakcje architektoniczne Torunia prezentujemy w galerii poświęconej architekturze gotyckiej. Zapraszamy do wspólnej wycieczki Szlakiem Europejskiego Gotyku Ceglanego po Toruniu.
Zdjęcia prezentowane w poniższej galerii zostały wykonane przez Dawida Rychtę.