Projektowanie bezpiecznego pokoju

Bezpieczne pokoje można ogólnie podzielić na kilka podstawowych kategorii: do ochrony kosztowności lub ludzi albo i tego, i tego. Na potrzeby tej książki zakładam, że chcesz chronić ludzi, a dokładniej siebie i swoją rodzinę. Jeśli głównym celem jest ochrona ludzi, to tym, co chcesz zbudować, jest bezpieczny i zarazem ukryty pokój. To ma być miejsce, do którego można uciec i się w nim ukryć, jeśli ktoś nieproszony (i niebezpieczny) wejdzie do domu.

Takie pokoje, które w tej czy innej formie istnieją od kilkudziesięciu lat, są jakby podrasowaną wersją schronów przeciwlotniczych lub skarbców wbudowanych w domy lub mieszkania w celu zapewnienia mieszkańcom bezpiecznej fortecy na wypadek ataku.

Ogólne powody planowania i budowy bezpiecznego pokoju:

  • Strach przed napadem rabunkowym lub porwaniem dla okupu.
  • Chęć posiadania „ostatniego bastionu” na wypadek, gdyby dom/mieszkanie zostało opanowane przez uzbrojonych napastników.
  • Chęć posiadania pomieszczenia ufortyfikowanego na tyle, aby dało się w nim doczekać przybycia pomocy.
  • Chęć posiadania wzmocnionego pomieszczenia, które może chronić przed tornadem, huraganem lub pożarem w domu do czasu przybycia służ ratunkowych.
  • Chęć posiadania pojemnego sejfu na cenne rzeczy oraz broń palną.

W przeciwieństwie do podziemnych schronów większość bezpiecznych pomieszczeń jest zaprojektowana jako konstrukcje tymczasowe, zbudowane do ochrony przed konkretnymi zagrożeniami. Co ważne, można się w nich schować dużo szybciej niż w schronie, który np. jest w ogrodzie. Są też dużo prostsze, a co za tym idzie tańsze w wykonaniu niż przydomowy podziemny schron.

Wskazówka! Rozwiązanie to jest alternatywą dla prywatnego schronu i może być zastosowane zarówno w mieszkaniu, jak i w domu.

Każdy bezpieczny pokój jest lepszy niż żaden. O wiele lepiej jest zbudować proste bezpieczne pomieszczenie, które jest dostępne od zaraz, niż planować konstruowanie takiego, który nigdy nie powstanie.

Zbuduj pomieszczenie tak, aby uwzględniało zagrożenia sejsmiczne, pogodowe i inne, z którymi możesz mieć do czynienia w swojej okolicy.

Nawet jeśli będziesz zmuszony do ewakuacji, taki pokój może być dobrą skrytką na cenne rzeczy. Przecież nie będziesz zakopywać konsoli i telewizora w ogródku, prawda?

Schron przydomowy, Paweł Frankowski