12 – Nowoczesny budynek mieszkalny jednorodzinny

Nowoczesny budynek mieszkalny jednorodzinny

Budynek został wybudowany, jako budynek dwukondygnacyjny – powstał w miejscowości pod Warszawą.

W parterze budynku znajduje się przestronny salon z jadalnią (w miejscu antresoli z wysokością do sufitu pierwszego piętra – czyli ok. 6,0 m) oraz aneksem kuchennym mieszczącym się obok. Pozostałe pomieszczenia parteru to: pokój, łazienka, garderoba (obok wiatrołapu), kotłownia – znajdująca się na przedłużeniu garażu z dostępem zarówno z pomieszczenia garażowego jak i podwórka, pomieszczenie gospodarcze – pełniące zarazem funkcję śluzy na przejściu z pomieszczeń mieszkalnych do garażu oraz garaż jednostanowiskowy.

Na pierwszym piętrze znajdują się 3 pokoje, przestronna łazienka, garderoba, dosyć duży holl – pozwalający na zwiększenie poczucia przestrzeni oraz duży taras nad garażem. Warto nadmienić, że wygląd zewnętrzny budynku w dużej mierze determinuje niestandardowa stolarka drzwiowa i okienna.

Elewacje wykonano poprzez połączenie tynku strukturalnego w dwóch odcieniach oraz płyt z piaskowca i gzymsy rozmieszczone na różnych poziomach budynku. Dach wielospadowy o kącie nachylenia połaci 30°.

Zaprojektowano następującą konstrukcję budynku:

  • ławy fundamentowe – żelbetowe;
  • ściany fundamentowe – bloczki betonowe gr. 30 cm;
  • ściany budynku – pustak ceramiczny gr. 30 cm;
  • izolacja termiczna – styropian gr. 15 cm;
  • stropy oraz wsporniki dachowe – żelbetowe, z których obciążenia zbierały zarówno ściany konstrukcyjne jak i prętowe ustroje żelbetowe;
  • więźba dachowa – drewniana, płatwiowo-krokwiowa.

Powierzchnia użytkowa budynku – 239,6 m2.

Powierzchnia zabudowy – 180,1 m2.