29 – Koncepcja budynku konferencyjno – hotelowego z częścią restauracyjną

Budynek posiada 3 strefy – konferencyjną, gastronomiczną oraz hotelową. Bryłę obiektu stanowią 2 niepełne pierścienie, stykające się ze sobą, tworzące formę umożliwiającą dużą integrację z całym obszarem, tworząc jednocześnie przyjemną dla oka kompozycję.

Komunikację wewnętrzną, stanowią korytarze zlokalizowane w środku podłużnych osi budynku, 4 klatki schodowe oraz 3 windy. Układ komunikacyjny, został zaprojektowany zgodnie ze standardami, przeciwpożarowymi. Wydzielono odrębne strefy pożarowe, a wszelkie drzwi otwierają się w kierunku ewakuacji.

Główne wejście do budynku znajduje się od strony wschodniej – łączy się ono bezpośrednio z holem głównym, z którego mamy dostęp do poszczególnych stref obiektu.

Część konferencyjna znajduje się w parterze budynku – tworzą ją 2 sale tzw. duża oraz mała. Dostęp do nich jest zapewniony bezpośrednio z holu głównego, jednakże są one od niego oddzielone w bardzo czytelny sposób. Część gastronomiczna znajduje się częściowo na parterze i częściowo na 1 piętrze, gdzie istnieje także możliwość zjedzenia posiłku na tarasie. Pewne pomieszczenia, obsługujące część gastronomiczną, zostały ulokowane w podpiwniczeniu. Część hotelowa tak jak i gastronomiczna, także znajduje się na parterze oraz 1 piętrze. Składają się na nią pokoje 1 osobowe, 2 osobowe, 3 osobowe oraz apartament. Każdy pokój hotelowy zaopatrzony jest w łazienkę, szafkę dzienną oraz nocną.

Parking hotelowy, zlokalizowany jest w pobliżu obiektu, jednakże oddalony jest on na tyle aby w żadnej mierze nie zakłócał spokoju, przebywających wewnątrz osób. Ponad to – miejsca postojowe oraz ciągi jezdne zostały odcięte od strony budynku zielenią niską, krzewiastą, pozwalającą na odizolowanie się od tego obszaru.