13 – Budynek usługowo-handlowy z częścią mieszkalną

Budynek usługowo-handlowy z częścią mieszkalną

Budynek został wybudowany pod kątem usług związanych z handlem wraz z częścią biurową i mieszkalną mieszczącą się na najwyższej kondygnacji.

W parterze budynku wybudowano: pomieszczenie usługowe (salę sprzedaży), pomieszczenie techniczne (kotłownię) oraz pomieszczenie garażowe, w którym zlokalizowaliśmy miejsca dla 3-ech samochodów osobowych (pozostałe miejsca – zgodnie z warunkami technicznymi i zapisami w planie miejscowym – udało się zlokalizować na terenie działki); dojazd do miejsc postojowych, odbywa się poprzez tzw. tunel pod 1 piętrem budynku.

Na 1 piętrze umieściliśmy duże pomieszczenie biurowe i związane z nim zaplecze socjalno-sanitarne. Biuro posiada możliwość bezpośredniego wyjścia na balkon.

Na 2 piętrze umieściliśmy pomieszczenie magazynowe i część mieszkalną – w oddzielnej strefie pożarowej. Część mieszkalna składa się z salonu z aneksem kuchennym, pokoju i łazienki.

Elewacje budynku posiadają dosyć prosta formę, częściowo ze względu na liczne ograniczenia, a częściowo wynikało to z sugestii inwestora.

Kąt nachylenia połaci dachowych wynosi 17°.

Konstrukcja budynku:

  • Fundamenty – żelbetowe – w granicach istniała konieczność zaprojektowania budynku w taki sposób, aby ograniczyć do minimum oddziaływanie budynku (gruntów) na budynek sąsiedni. Zaprojektowaliśmy fundamenty tzw. belkowe, gdzie belka przekazywała większość obciążeń z budynku na rozmieszczone punktowo stopy żelbetowe.
  • Ściany budynku – pustak ceramiczny gr. 25 cm z rozmieszczonymi słupami żelbetowymi zwiększającymi sztywność konstrukcji.
  • Przejazd (tzw. tunel) do miejsc postojowych – zaprojektowano w formie zamkniętej żelbetowej ramy.
  • Stropy – płytowe-żelbetowe.
  • Więźba dachowa – krokwiowo-płatwiowa z zastrzałami.

Powierzchnia użytkowa części usługowej wynosi ok. 481 m2.

Powierzchnia części mieszkalnej wynosi ok. 92 m2.

Zdjęcia z realizacji prac budowlanych do projektu można obejrzeć na stronie: https://dr-architektura.pl/realizacje/budynek-uslugowy-warszawa-ul-radzyminska/