Odbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego po pożarze

W danej galerii przedstawiamy poszczególne etapy odbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego zniszczonego w wyniku pożaru.

Przedstawiony budynek został wybudowany w technologii tradycyjnej.

Konstrukcja budynku:

  • ściany budynku – gazobeton gr. 24 cm
  • strop – nad częścią gęstożebrowy typu Teriva 1, w części drewniany z sufitem podwieszonym – płyta g.k.
  • dach – więźba płatwiowo – krokwiowa drewniana.

W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury, całkowitej degradacji uległa konstrukcja dachu wraz z pokryciem (dachówka ceramiczna), drewniany strop, praktycznie cała stolarka drzwiowa i okienna, tynki wewnętrzne, wewnętrzne instalacje, został uszkodzony trzon kominowy, częściowo elewacje oraz wieniec żelbetowy.

Konstrukcja nośna budynku w części parterowej nie została uszkodzona, co pozwoliło na jego odbudowanie z zachowaniem dotychczasowego rozkładu pomieszczeń.





Odbudowę rozpoczęto od uprzątnięcia zniszczeń zarówno w samym budynku, jak i otaczającym go terenie (odpadki zostały poddane utylizacji).

Przed wykonaniem nowej konstrukcji stropu drewnianego – na już istniejącym wieńcu wykonaliśmy nowy wieniec żelbetowy wzmacniając go dodatkowymi prętami i rozmieszczając w nim kotwy pod murłatę z rozstawem nieprzekraczającym 1 m (w celu zabezpieczenia się przed siłami rozporowymi). W celu podparcia płatwi w miejscu odbudowywanego stropu drewnianego, zaprojektowaliśmy belki stalowe I 200 PE, utwierdzone w nowym wieńcu żelbetowym.





Odbudowując budynek, zachowaliśmy taki sam kształt dachu jak w wersji pierwotnej, zmieniając nieznacznie jego konstrukcję oraz pokrycie dachowe, w celu zachowania większego zapasu nośności stropu Teriva 1. Dokonano także całkowitego skucia tynków wewnętrznych oraz polerowania posadzki, którą udało się zachować.





Odrestaurowano tynki wewnętrzne i zewnętrzne, odbudowano trzony kominowe, odtworzono instalacje wewnętrzne.